Lifestyle

Pasagjerët nuk u besojnë femrave pilote

Femrave pilote u besohet më shumë se sa kolegëve të tyre meshkuj, këto janë rezultatet e një sondazhi të kryer nga agjencia turistike online, Sunshine.co.uk. Rreth 51 për qind e të anketuarve thanë se u besonin më pak femrave pilote, ndërsa vetëm 14 për qind thanë se do të ndiheshin më të sigurt nëse femrat […]


Si ndikon pirja e kafesë me qumësht në shëndetin tuaj?

Tradita e kafesë së përditshme nënkupton kafe dhe qumësht, por a keni pyetur ndonjëherë se deri në çfarë mase laktoza dhe kafeina dëmtojnë organizmin tuaj, përkatësisht shëndetin tuaj. Jotoleranca në laktozë është pamundësia e aftësisë së tretjes së sheqerit të qumështit – laktozës. Laktoza e patretur mund të shkaktojë një spektër të gjerë të simptomave […]


Pirja rregullisht e kafesë “zvogëlon rrezikun për çmenduri”

Pirja rregullisht e kafesë “zvogëlon rrezikun për çmenduri” shkruan MailOnline dhe se tre deri në pesë filxhan në ditë reduktojnë mundësinë e zhvillimit të kësaj. Duke ju referuar gjetjeve të një studimi pirja deri në pesë filxhan në ditë mund të shkurtojë shanset për Alzheimer. Kërkimi thotë se kafeina ndihmon në parandalimin e formimeve në […]


Arsyet për të pasur në shtëpi një mace ose një maçok

Argëtim – Kush ka thënë se vetëm qeni mund të jetë miku më i mirë i njeriut? Edhe macja mund ta përmirësojë jetën tonë dhe të na bëjë shoqëri. Zbuloni më poshtë se përse duhet të keni një mace në shtëpinë tuaj… Ai ose ajo që ka thënë se vetëm qeni mund t’i bëjë shoqëri […]


Mësoni domethënien e ditës kur keni lindur

Për të lindurit në 1 të cilido muaj Ju i keni të gjitha vetitë e një prijësi; karakterizoheni me guxim, iniciativë dhe me aftësitë organizative. Keni shpirt aktiv dhe të ndritur, si dhe mendje tejet kreative. Nënshtrimi ndaj urdhrave, apo vetëm zbatimi i urdhrave, për ju është e neveritshme dhe e huaj për karakterin tuaj. […]


Uthulla e mollës ndihmon humbjen e peshës

Për vite me radhë mendohej që uthulla e mollës mund të ndihmojë në luftën kundër kilogramëve të tepërt, dhe tani kjo më në fund është dëshmuar edhe shkencërisht. Shkencëtarët amerikanë, hulumtimi i të cilëve është publikuar në gazetën “Journal of Functional Foods”, kanë dëshmuar se konsumimi i uthullës së mollës para ushqimit mund të ndihmojë […]


Gjërat që njerëzit pozitiv nuk i bëjnë

Këto janë disa gjëra që njerëzit pozitiv nuk i bëjnë: Njerëzit pozitiv nuk e predikojnë më të keqen Do të ishte mrekulli se sa shumë probleme nuk do të ekzistonin po të mos i shpiknim…


Dobitë e të fjeturit të zhveshur

Pse fjetja, të zhveshur, mund të ulë rrezikun nga diabeti… Të mos përmendim infeksionet, dhe ju bënë juve të ndjeheni më pak të lodhur të nesërmen. Kryeministri britanik, David Cameron thotë se veshë pizhame Donald Duck dhe Marilyn Monroe “vishte” vetëm Chanel No 5- por çfarë është më mirë të vishet në shtrat? Një në […]


Pesë tipa të meshkujve që nuk janë për martesë

Me siguri me 18 vjet nuk keni menduar nëse djaloshi që ju pëlqen është “material për martesë”. Megjithatë, tani kur jeni më të pjekura ose të zgjuara, kjo është një nga gjërat e dëshirueshme. 1. I dashuri i cili flet vetëm për veten dhe problemet e veta, derisa problemet tuaja, thënë butë, nuk e interesojnë. […]


Studimi: Ditëlindja ndikon fort në jetën tonë

Shkencë – Studime të ndryshme janë përballur me datat e lindjeve në aspektin shkencor dhe kanë sjellë një rezultat surprizues, aq sa mund të themi përfundimisht se ditëlindjet tona ndikojnë apo parashkruajnë edhe fatet apo jetët tona… Bricjapët janë bujarë dhe të disiplinuar, luanët të guximshëm dhe të zhdërvjellët. Kështu të paktën mund të lexosh […]