Bota


Kryeministri italian jep dorëheqje

Kryeministri italian Mario Monti ka dhënë dorëheqjen duke hapur rrugën për zgjedhjet e përgjithshme. Monti paraqiti dorëheqjen te presidenti Giorgio Napolitano, i cili i kërkoi të qëndrojë në krye të një qeverie teknike deri në datën e zgjedhjeve, më 24 shkurt. Monti u emërua 13 muaj më parë për të udhëhequr një qeveri teknokrate, në […]


Putin: Rusia dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë armike

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë armike. Kjo bindje u shpreh nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë konferencës së sotme të zgjeruar për shtyp në Moskë, njofton korrespondenti i Radiokompanisë ” /LajmeOnline/ i Rusisë”. Kryetari i shtetit ka pranuar se në lidhje me disa çështje, duke përfshirë edhe vendosjen e sistemit të mbrojtjes antiraket […]


Palestina bëhet anëtare e OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën për Palestinë, që e bën atë anëtare të 194 të organizatës. Pavarësisht kundërshtimit të SHBA-ve dhe Izraelit rezoluta u miratua me 138 vota pro, nëntë kundër dhe 41 abstenim. Presidenti i Palestinës, Mahmoud Abbas, e ka cilësuar këtë si hapin e fundin për […]


Rekorde të borës në Rusi: kolona e veturave e gjatë 54 km

Në rrugën kryesore që lidhë Moskën me Sankt Petersburgun, tre ditë rresht vazhdon ndërprerja e trafikut rrugor, që e ka shkaktuar sasia e madhe rekorde e dëborës në këtë rajon. Kjo është sasia më e madhe e evidentuar ndonjëherë gjatë muajit nëntor-shkruajnë mediat ruse. Në orët e vona të mbrëmjes së ditës së dielë, kolona […]


Turqi, Ministri rus Lavrov rrëzohet nga shkallët e hotelit, thyen krahun

-Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov ka dëmtuar kycin e dorës gjatë një udhëtimit në Ashhabad Turkmenia, ku ndodhej për një takim të CIS me shefat e huaj, bëjnë të ditur agjencitë e lajmeve ruse. E megjithatë Lavrov do të marrë pjesë në takimin Rusi-NATO në Bruksel, ku do të qëndrojë pak kohë dhe më pas […]


Ministrat e financave të BE-së, përpjekje për unifikim fiskal

Ministrat e Financave të Gjermanisë dhe Francës, diskutuan për pikat kryesore që pritet të jenë në qendër të takimit të sotëm me homologët europianë, në Bruksel në lidhje me unifikimin fiskal. Takimi nëse rezulton i suksesshëm mund të hedhë bazat për një bashkim më të gjerë ekonomik dhe të shënojë përpjekjen e parë për një […]


SHBA ndjek me vemendje veprimet e Koresë së Veriut

Komandanti i forcave të Shteteve të Bashkuara në Paqësor, admirali Samuel Locklear, thotë se luftanijet amerikane po lëvizin për të ndjekur hedhjen e një rakete nga Koreja e Veriut. Korrespondenti i /LajmeOnline/t të Amerikës në Pentagon, Luis Ramirez na informon. Koreja e Veriut njoftoi javën e kaluar se ka në plan të tentojë përsëri për lëshimin […]


Të majtët shpallen fitues të zgjedhjeve në Rumani

Koalicioni i qendrës së majtë në pushtet i Rumanisë ka fituar zgjedhjet parlamentare të së dielës. Me më shumë se 80 për qind të votave të numëruara të hënën, Bashkimi Social-Liberal udhëhequr nga kryeministri Viktor Ponta ka fituar rreth 60 për qind të votave, duke mundur Aleancën e së Djathtës të Presidentit Traian Bashesku. Organizata […]


Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë

Raketa, e përbërë nga tri faza, u lëshua në 09:49 (01:49). Raportimet bëjnë të ditur se ajo ndoqi trajektoren e menduar më parë, teksa fazat e rënies u bënë në zonat e pritura. Korea e Veriut ka bërë të ditur se raketa e saj po dërgon një satelit në hapësirë, por disa shtete kanë thënë […]